Jak organizatorzy Marszu Niepodległości przedstawiali się w roku 2005

Czy ONR jest fajny
Internet nie zapomina. A my?

Mówienie w kontekście 11 listopada o „marszu tysięcy faszystów” to nadużycie. Jako kontrargument pojawia się wówczas natychmiast informacja o zwykłych rodzinach z dziećmi, weteranach, a nawet o czarnoskórym uczestniku marszu. I jest to informacja prawdziwa.

Wątpliwości, jakie w ubiegłych latach wielokrotnie formułowałem pod adresem imprezy, nie dotyczyły ani jakiegoś wyobrażonego „średniego” uczestnika Marszu Niepodległości, ani wybryków zadymiarzy czy pojedynczych rasistowskich sloganów. Rozumiem, że to margines. Mam natomiast poważne zastrzeżenia wobec samych organizatorów Marszu i stojącej za nim ideologii.

Jestem zwolennikiem polityki opartej na faktach. A w tym przypadku faktem, do którego można się odnieść, jest na przykład to, co organizatorzy mówią sami o sobie. I co mówili jeszcze kilkanaście lat temu. Bo w internecie nic nie ginie.

 

ONR o sobie

Zaglądam więc na stronę ONR i czytam deklarację ideową. Wygląda naprawdę sympatycznie!

Autorzy jednoznacznie odcinają się, na przykład, od „rasizmu biologicznego”:

Członkiem Narodu polskiego jest każdy, kto poczuwa się do bycia Polakiem, odczuwa przywiązanie do polskiej tradycji i historii oraz jest uznawany przez wspólnotę narodową za rodaka. Potępiając rasizm biologiczny, postulujemy zachowanie stanu homogeniczności etnicznej, który sprzyja utrzymaniu pokoju społecznego i stabilności państwa.1

ONR jest także za równouprawnieniem: „Rodzicielstwo nie wyklucza pracy społecznej na rzecz Narodu i Ojczyzny oraz aktywności zawodowej zarówno kobiet jak i mężczyzn.”

Czy te łagodne deklaracje nie rozwiewają moich wątpliwości?

 

Wehikuł czasu

Przypadek ONR to idealna okazja, by zaprezentować jedno z moich ulubionych narzędzi badania internetowych mitów. Nazywa się Internet Archive Wayback Machine2 i jest najprawdziwszym wehikułem czasu. Pozwala zapoznać się z treścią stron internetowych sprzed kilku albo i kilkunastu lat.

Trudno o lepszy dowód, że internet nie zapomina.

 

 

Otwórzmy więc wersję strony ONR z 2005 r. Oto co znajdziemy w miejscu deklaracji ideowej. Sam Obóz Narodowo-Radykalny wielokrotnie podkreśla w swoich deklaracjach przywiązanie do tradycji i poczucie ciągłości, nie powinni mieć więc nic przeciwko.

Krew i Ziemia to słowa symboliczne. Krew oznacza czysty i wielki Naród, Ziemia to Ojczyzna. To właśnie Naród i Ojczyzna są filarami idei Wielkiej Polski, głównego celu działalności Obozu Narodowo-Radykalnego.3

Jeżeli komuś słowa „Krew i Ziemia” kojarzą się z rolnictwem ekologicznym, to spieszę donieść, że jest to ze strony ONR plagiat z niemieckiego Blut und Boden – centralnych haseł ideologii nazistowskiej. Koledzy narodowcy nie pokusili się nawet o wymyślenie własnych symboli.

 

 

Równie jednoznaczna jest kwestia antysemityzmu odrodzonego ONR. Oto kolejny cytat z zamierzchłego roku 2005:

Odwiecznym wrogiem naszej idei jest System, stworzony przez szaleńców, uważających się za „naród wybrany”, dążących do pełnej kontroli nad światem. Uważna obserwacja wydarzeń z kraju i ze świata ujawnia, jak konsekwentnie są niszczone państwa narodowe. Każdy sygnał przebudzenia narodu, doprowadza do furii „Wielkich Braci” (zwanych też czasami „starszymi”), oraz ich zaprzańców. Niepokorne narody są niszczone „humanitarnymi sankcjami”, lub „pokojowymi interwencjami zbrojnymi”. Poza wszelką kontrolą pozostaje Izrael, wspomagany przez kierowane przez żydowskie lobby Stany Zjednoczone i innych wasali. Ludzie Systemu są we wszystkich krajach, udaremniając ich obywatelom nie tylko opór, ale także odcinając ich od prawdy, skutecznie manipulując rzeczywistością i fałszując historię.4

Czyli: „jesteśmy sprytni i nie użyliśmy słowa «Żyd». Ale sami wiecie, o kogo chodzi”.

Zapożyczona wprost od nazistów ideologia krwi i ziemi oraz wizja żydowskiego spisku rządzącego światem. Oto jak ONR sam siebie przestawiał jeszcze dekadę temu.

 

Przemiana

Oczywiście wierzę, że ludzie (i organizacje) mogą się zmienić. I że takie zmiany często się zdarzają. Ale w tym przypadku nie widzę żadnych deklaracji w rodzaju „odcinamy się od naszych tekstów sprzed dziesięciu lat” albo „nazywamy się ONR i przejęliśmy adres internetowy po gościach, którzy nieudolnie parafrazują Hitlera, ale wszelka zbieżność nazw jest całkowicie przypadkowa!”

W roku 2018 rasizm i antysemityzm zostały jedynie przypudrowane warstwą politycznie poprawnego lukru (którym ONR tak się rzekomo brzydzi). W 2005 przynajmniej mieli odwagę pisać to, co myślą.

Internet nie zapomina. Ale nasza pamięć okazuje się zaskakująco krótka.

Marsz Niepodległości, szczególnie w tym roku, przekształcony nieoczekiwanym zamieszaniem, nie będzie z pewnością pochodem tysięcy faszystów. Ale umiarkowane deklaracje z roku 2018 nie powinny uśpić waszej czujności. Organizatorzy (oryginalnego) marszu to nie są ludzie, na warunkach których chcielibyście świętować niepodległość.


Źródła

1https://www.onr.com.pl/deklaracja-ideowa/

2https://web.archive.org/

3https://web.archive.org/web/20050211021604/http://www.onr.com.pl:80/kiz.html

4https://web.archive.org/web/20050211021604/http://www.onr.com.pl:80/kiz.html

Czytaj dalej

 • Prawicowa partyzantka semiotyczna. Czy Darth Vader był żołnierzem wyklętym?Prawicowa partyzantka semiotyczna. Czy Darth Vader był żołnierzem wyklętym? Narzędzia interpretacyjne przez dekady praktycznie zmonopolizowane przez lewicę dziś stają się ważnym orężem prawicy. Na razie obrabowani reagują jeszcze niedowierzaniem lub szyderstwem, […]
 • Rasistowskie imperium LechitówRasistowskie imperium Lechitów Kłopot z turbolechickimi rewelacjami nie leży w tym, że opierają się na nieprawdziwych lub błędnie zinterpretowanych źródłach i badaniach. Zasadniczy problem polega na tym, że wraz z […]
 • Najgorszy szkodnik w polityce ostatnich lat to…Najgorszy szkodnik w polityce ostatnich lat to… ...clickbait. W Polsce panuje dziś dyktatura. Zresztą nie tylko w Polsce. Jej pochód przez świat obserwujemy od kilkunastu lat. Od nieliberalnej demokracji przez pełzający autorytaryzm, […]
 • Do czego służą rocznice? Rocznica to jedna z najbardziej skondensowanych form obecności mitu w naszym życiu. Dzięki rocznicom co roku od nowa przeżywamy wszystko, co ważne. Niezwykłe bogactwo historii, religii i […]
 • Powrót do przyszłościPowrót do przyszłości Co łączy pseudonaukę z polityką Donalda Trumpa? Brexitowców i zwolenników Wielkiej Lechii? Ruchy antyszczepionkowe z naszą rodzimą prawicą? Odpowiedzią na tę zagadkę jest kult […]
 • Spotkajmy się w pół drogi! Beata Szydło o szczepionkachSpotkajmy się w pół drogi! Beata Szydło o szczepionkach „Są rodzice, którzy mają przeświadczenie, że szczepionka może ich dziecku zaszkodzić, ale są tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. Nie umiem tego ocenić pod […]

Sporo komentarzy

 1. Wersję optymistyczną przedstawię: ONR nie wyraził jasno i dobitnie, że odcina się od dawnego rasizmu i antysemityzmu dlatego, że bardzo się wstydzi swoich dawnych deklaracji ideowych oraz liczy na to, że nikt się do nich nie dokopie po tylu latach.
  Sam, gdybym np. w przeszłości był wyznawcą Korwina czy rasistą, wolałbym po prostu milczeć i liczyć na to, że nikt tego nie pamięta.
  Z drugiej strony – ONR nie jest prywatną, anonimową osobą, lecz organizacją, która chce być poważnie traktowana.
  Może oni nie uważają rasizmu i antysemityzmu za aż tak haniebny, chociaż szczerze złagodzili swoje stanowisko.
  Nie założyłem cynizmu ONR-owców, a tak też przecież może być.

  Co do hasła „Krew i Ziemia” oraz jego związku z ekologicznym rolnictwem – zamącę tu co nieco w komentarzu.
  Otóż jak najbardziej faszyzujące organizacje od dawna, jeśli nie od zawsze, wąchały się nie tylko z ideą ochrony środowiska, ale nawet z weganizmem.
  Nie chodzi o to, że ekologizm i weganizm są tylko dla faszystów, ale o to, że nierzadko wchodzą w skład wspólnej ideologii skrajnie prawicowej.
  Ochrona środowiska, czyli dążenie do zachowania go takim, jakie jest, to przecież całkiem konserwatywny postulat 😉 Łatwo można go też spleść z ubóstwieniem własnego kraju i przywiązania narodu do swojej ziemi.

 2. Czy jeżeli przedstawię dowody na identyczne deklaracje ideowe partii ‚Razem’ z deklaracjami Adolfa Hitlera na wiecach NSDAP (‚przeciwko kapitalizmowi’, ‚przeciwko bankom’), to autor bloga (fantastycznego skądinąd!) również napisze artykuł pt ‚razem to naziści’ ?

  Mityczny nazizm, to hybryda ideologii socjalistycznej i nacjonalistycznej na podłożu totalitarnym. Występują w nim zarówno treści i hasła nacjonalistów, jak i socjalistów. Omawiane ‚Blut und Boden’ to niemal synteza dwóch ideologii, głoszącej że klasa rolnicza jest ostoją narodowości i ona trzyma ją w ryzach. Bardzo bliskie gloryfikacji klasy chłopskiej w komunizmie ideowym.

  Nie możemy teraz wytaczać tego jako argument przeciwko organizacji X czy Y, bo zaczniemy bardzo niebezpieczną grę z której nie będzie odwrotu. Czy jeżeli kobiety głosowały na NSDAP, to na tej podstawie mamy zabrać prawa wyborcze kobietom ? Proces jest bardzo złożony, na pewno brawa dla autora blogu za dociekanie, jednak twierdzę, że sam fakt istnienia czegoś identycznego w deklaracji „nazistowskiej” nie może być czynnikiem decydującym o potępieniu organizacji. pozdrawiam

 3. Interesująca analiza, tylko:
  1 – Minęło 13 lat. W tym czasie twórcy strony mogli wydorośleć, a już na pewno zmienił się skład.
  2 – Jeśli polityk sprzeciwiający się marszowi, widzi na ulicy 250.000 faszystów, to i bez analiz widać, że właśnie wyszedł na idiotę.
  Pozdrawiam.

 4. Cenię Pana bloga i uważam za naprawdę wartościowe i merytoryczne źródło w Internecie. Jednakże nie mogę się zgodzić z przedstawionym wywodem. Przede wszystkim nie przedstawił Pan dowodu, iż obecna ONR była właścicielem serwisu w roku 2005. Wystarczy spojrzeć na zakładkę „autorzy” aby nabrać wątpliwości czy aby na pewno była to oficjalna strona tej organizacji, a nie wyłącznie założona przez dwójkę domorosłych studentów „fanowska” nieautoryzowana witryna z głupimi wpisami. Oczywiście na tej archiwalnej stronie znajdują się jakieś informacje organizacyjne więc nie można tego również wykluczyć.
  Zbieżność nazw domen nie może być argumentem z racji na możliwość jej wygaśnięcia lub odsprzedania a co za tym idzie zmiany właściciela. Stąd web.archive powinien być traktowany jednak z pewną rezerwą w kwesti przypisywania autorstwa obecnemu podmiotowi. Na przyszłosć polecem również serwis who.is pozwalający sprawdzić kto jest właścicielem domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.