Menu Zamknij

Woda z mózgu. Jak działa aktywny kubek?

czy aktywny kubek działa
Oto długo wyczekiwana nowość na rynku gadżetów, które zmienią wasze życie! Przedstawiam Państwu kubek, który jest w zasadzie moim kolegą po fachu – zajmuje się pamięcią strukturalną. Poniżej krótka analiza towarzyszącej mu strategii marketingowej z punktu widzenia wykorzystanych toposów mitycznych.

Kubek i jego historia

To chyba jedyny tego typu gadżet, którego producenci piszą całkowicie otwarcie: „Zastanawiając się, czy to nie kolejna próba wprowadzenia na rynek czegoś o cudownych właściwościach i zarobienia na tym pieniędzy, proponujemy głębsze zanurzenie się w ten niedoceniany świat natury.” Zanurzmy się więc wraz z nimi.

Zaczyna się dość standardowo. Kolejna historia złożona z odłamków nauki dopasowanych do opowieści, którą dobrze znamy.

Od momentu pojawienia się przemysłu i zaśmiecania świata jego odpadami oraz przez ingerencję człowieka we wszelkie przejawy natury, woda na ziemi stale traci swoje właściwości. Pod koniec XX w. wielu badaczy i ludzi nauki na całym świecie, doszło do wniosku, że woda składa się z supermolekuł, tzw. klastrów charakteryzujących się heksagonalną strukturą. Struktura ta zmienia się jeśli na wodę będziemy oddziaływać w odpowiedni sposób. Poprzez to oddziaływanie, molekuły wody potrafią przebudowywać się i w ten sposób zapamiętywać każdą informację. Fenomen pamięci strukturalnej pozwala wodzie wchłonąć w siebie, przechowywać i wymieniać się z otaczającym środowiskiem danymi. Robi to za pomocą mechanizmu w postaci elektromagnetycznej matrycy. To podstawowe założenie i zarazem rdzeń Technologii ACTIVE WATER, której Państwo doświadczacie.

Kubek Active Water odwraca więc niszczące działanie cywilizacji, przywracając cudowną moc wody. (Nieco paradoksalnie, dzieje się to siłami „nauki” czy „technologii”.)

Zrzut ekranu 2016-10-27 o 22.08.04Źródło: Strona producenta

Jak działa Aktywny Kubek?

A teraz to, na co wszyscy czekaliśmy. Zasada działania.

ZASADA DZIAŁANIA:

Kubek Aktywny działa poprzez zastosowanie Technologii ACTIVE WATER. Wykorzystuje w pełni energię natury, oddziałując specjalnie opracowaną wodą wzorcową, znajdującą się wewnątrz podwójnych ścianek na jego zawartość. Kubek aktywuje (zmienia strukturę) wszelkiego rodzaju płyny, które zostaną do niego wlane. Zalecany jest w szczególności do picia wody. Czas potrzebny do aktywacji to kilka sekund.

Kubek Aktywny działa poprzez zastosowanie Technologii ACTIVE WATER. Proste?

Za tym mechanizmem stoi jednak skomplikowana teoria, oparta na kompleksowej wizji świata.

Struktura wody, struktura mitu

Teorie kryształów wody, struktury wody, aktywnej wody itp. cieszą się sporą popularnością w światowej i polskiej społeczności nauk alternatywnych. W dużym skrócie (poszczególni autorzy różnią się w szczegółach) esencją tej teorii jest założenie, że obok fizycznego składu woda ma także strukturę, która zdolna jest do przechowywania, a także (według niektórych autorów) odbierania, a nawet nadawania informacji1. Zjawisko to umożliwia tzw. pamięć wody, która ma decydować np. o skuteczności homeopatii.

Analiza wzajemnych cytowań w tekstach poświęconych temu zagadnieniu pokazuje wyraźnie, że opowieść o kryształach wody sama ma krystaliczną strukturę (mit upodabnia się do tego, o czym opowiada? #TeoriaInteligentnychMitów). Niemal wszyscy cytują lub parafrazują książkę Masaru Emoto, Tajemnice wody i jej wpływ na człowieka i naszą planetę. Masaru Emoto – japoński badacz z niezależnego ośrodka – twierdził, że analiza kryształów zamarzającej wody pokazuje, że przechowuje ona zapis doświadczeń. Woda reaguje na muzykę, odczytuje intencję mówiącego do niej, cieszy się, boi, współodczuwa…

Woda, do której mówiono miłe rzeczy (lub puszczano jej Mozarta), tworzy potem piękne kryształy. Zła, zmęczona czy skrytykowana woda – nie. Woda nie lubi także heavy metalu, co pokazuje ilustracja poniżej (ale to w sumie jasne – metale ciężkie i woda…)

Woda reaguje na muzykęŹródło: http://www.masaru-emoto.net/english/water-crystal.html

Warto zauważyć, jak elegancko ta opowieść o świecie daje się łączyć z innymi cudownymi sposobami na szczęśliwe życie – np. teorią pozytywnego myślenia (dobro tworzy i przyciąga dobro, zło – zło), inteligentnego przekazu (sekretny kod ukryty w każdej cząstce materii), a nawet z naukowymi i pseudonaukowymi odczytaniami tzw. „efektu Mozarta”.

Na pozór wydaje się, że producenci Aktywnego Kubka wykraczają poza cytowanie jednego tylko źródła. Na ich stronie znaleźć można np. następujący fragment:

Joan S. Davis, szwajcarska badaczka z Uniwersytetu Zuryskiego, która przez blisko 30 lat prowadziła badania wody rzecznej, nazywa wodę gruntową „mądrą”. Natomiast wodę, która spadła niedawno, nazywa „młodą”.

Szybkie googlowanie pokazuje jednak, że choć Joan S. Davis faktycznie istnieje (zmarła niedawno), to przywołana informacja o jej badaniach rozpleniła się w literaturze i internecie… za sprawą książki Emoto. Wszystkie drogi prowadzą więc do jednego źródła – odczytywanego, reinterpretowanego i parafrazowanego.

Swoją drogą, nie oznacza to absolutnej wierności autorytetom! Zwolennicy teorii inteligentnej ziemi wykorzystują ten fragment krytycznie. Np. Ann Marie Holmes, autorka Earth Spirit Living: Bringing Heaven and Nature into Your Home, przywołując Davis (za Emoto, oczywiście) podkreśla, że to zupełnie oczywiste, że woda zmądrzała, bo nauczyła się wiele od kamieni. Bo każdy wie, że minerały są mądrzejsze niż woda.

Mity, mity

Ludzie z Active Water są zaskakująco czujni, jeżeli chodzi o mity. Wydaje się, że to pewna interesująca nowość na rynku gadżetów, które odmienią wasze życie. Przejmując język nauki, zaczyna ona internalizować także topos pogromców mitów.

Dziś wielu producentów żywności wykorzystuje pojęcie natury, przypisując jej właściwości swoim produktom. Nawet marketing plastikowych butelek, produkując toksyczne odpady propaguje, że działa zgodnie z prawami natury.

Oczywiście najlepszym lekiem na mity jest nauka. Więc producenci Aktywnego Kubka proponują konsumentom badania laboratoryjne na miarę XXII wieku(!):

Jeśli masz wątpliwości co do jakości swojej wody bądź uważasz że posiadasz wodę zdrową, pozwól nam to sprawdzić.

Jeżeli masz jakiś problem ze swoją wodą, np. jest ona mętna i ma metaliczny nalot, a ryby są przytrute – zgłoś się do nas, a szybko ocenimy co można zrobić, aby wyeliminować problem.

Posiadamy innowacyjną technologię na miarę XXII wieku.

W naszym specjalistycznym laboratorium przebadamy próbki Twojej h2o i ocenimy jak możemy Ci pomóc. Wykonamy badania unikalną metodą badania struktury wody i na podstawie wyników tych badań, opracujemy indywidualną metodę i wdrożymy rozwiązania, tak aby woda powróciła do swojej naturalnej równowagi i siły. Zastosujemy najnowsze technologie i dopasujemy specjalistyczne systemy na bazie technologii „Active Water”.

Nie wszystkie mity są jednak złe. Czasem to w mitach kryje się prawda, które nauka (w znaczeniu dogmatów i zawężenia horyzontu) wyparła, spychając w niepamięć:

Joan S. Davis powiedziała również: Ważne jest, abyśmy odzyskali nasz dawny stosunek do wody. We współczesnej kulturze szacunek ten zanikł. W starożytnej Grecji oddawano cześć wodzie i wiele mitów greckich opowiada o wodzie. Później jednak pojawiła się nauka i odrzuciła te mity jako nienaukowe. Woda utraciła aurę tajemniczości i upodobniła się do wszystkich innych substancji, które można oczyszczać metodami technicznymi.

Stąd jeden z bon motów na stronie Active Water głosi: „Przywróćmy wodzie dawną moc”.

Są jeszcze jacyś nieprzekonani?

To na koniec ostateczny cios we wszystkich niedowiarków, którym nie mieści się w głowach, że woda może myśleć:

Słynny niemiecki chirurg, kierownik katedry patologii i terapeutyki na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, prof. Christoph Wilhelm Hufeland, na przełomie XVIII i XIX w. opisywał w swoich pamiętnikach zmarłego, który do śmierci zachował pełnię władz umysłowych, a sekcja zwłok wykazała, że w jego czaszce zamiast mózgu znajdowało się 312 gramów wody. Jak to możliwe? Prowadzone od tamtej pory badania nad strukturą wody powoli zaczynają odpowiadać na to pytanie. Odkrywają, że woda niczym czarodziejski eliksir, może leczyć, odmładzać i zapewnia sprawność fizyczną i umysłową.

I to się nazywa robienie wody z mózgu. (#SucharNaKoniec)


P.S. Jeżeli nie lubicie pić wody z kubka producent Aktywnego Kubka proponuje także urządzenia strukturyzujące wodę w całym domu, a nawet kompleksowe rozwiązania dla przemysłu (np. piekarni). Polecam serdecznie wszystkim czytelnikom!


1Por. np. teoria ingenezy Tellera http://chfpn.pl/files/?id_plik=410

Czytaj dalej