Kto za tym stoi?!

Marcin Napiórkowski, semiotyk
fot. Mikołaj Starzyński

Nazywam się Marcin Napiórkowski.

Badam mity. Pomagam obalać te szkodliwe, a czasem tworzyć nowe, pozytywne mitologie. Fascynują mnie mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe.

Wykładam w Instytucie Kultury Polskiej UW.  Doktoryzowałem się z filozofii (IFIS PAN, 2010), habilitację mam z kulturoznawstwa (UW, 2015). Specjalizuję się w semiotyce, czyli nauce o znakach i systemach komunikacji.

Publikuję regularnie w „Tygodniku Powszechnym”, a czasami też w innych miejscach (m.in. „Więzi”, „Znaku” czy „Gazecie Wyborczej”).

Może zaciekawi Cię któraś z moich książek?

Wygląda na to, że w ostatnim czasie z różnych rzeczy, którymi się zajmowałem, wyłania się powoli książka o zmieniających się wyobrażeniach państwa w wyobraźni zbiorowej ostatnich kilku dekad.

Oraz druga książka, o której od dawna marzyłem, o magii obdarowywania, najgorszych prezentach w historii, tajemniczej proweniencji urodzin i św. Mikołaja oraz w ogóle o tym, jak dary i towary przeplatają się w naszej kulturze w zaskakujący nierzadko sposób.

Zostańmy w kontakcie!

55 Comments

 1. Panie Marcinie!

  W moim domowym warsztaciku, wymajsterkowałem swoją superrewolucyjną, choć wernakularną, teorię świadomości. Bardzo poprawia mi samopoczucie patrzenie z jej wyżyn, na pogrążonych w niewiedzy ludzi.
  Nie będę się przymilał pisząc, że Pana teksty, nawet na mojej wysokiej wieży, spotkały się z łaskawym zainteresowaniem, ale prosto z mostu (nad fosą, przy owej wieży) zapytam, czy wybiera się Pan do Poznania w najbliższej dekadzie? Chętnie z Panem porozmawiam o mojej samoróbce.
  Czy pokusa obejrzenia żywego okazu leśnego filozofa, skłoni Pana do wygospodarowania dwóch godzin na takie spotkanie?
  Lecz jeśli przed 16 marca 2026 nie nie planuje Pan wizyty w grodzie nad Wartą, przypomnę się planując jakiś wyjazd do Stolicy po wzmiankowanej dacie.
  Pozdrawiam z mojej wieży bez zegara.

 2. Tym razem piszę do Pana, jak skrzypek do gitarzysty.
  Właśnie dowiedziałem się z Pańskiego artykułu w Więzi „Dlaczego filozofowie nie nucą szlagierów”. Znajomi znają moją deklarację, że nie słucham muzyki ludowej, bez różnicy czy jej refren brzmi „oj, dana, dana” czy „joł, joł” (są wyjątki, proszę wyguglać „Requiem ludowe” – słuchałem na żywo). Nie znaczy to jednak, że katuję się Stockhausenem.
  Jak dowiedziałem się z artykułu, Adorno upatrywał różnicę pomiędzy produktami (kultury), a dziełami (sztuki) w tym, że pierwsze wyszły spod sztancy, a drugie nie. Zauważa Pan słusznie, że przepis na fugę jest niewiele bardziej skomplikowany, niż przepis na jajecznicę. Zgoda. W myśl mojej wernakularnej (ależ mi się spodobało to słowo!) teorii, różnica tkwi w rozległości wykorzystywanego kontekstu. Dobry rzemieślnik, a tym bardziej artysta, posiadł bogactwo metod, usłyszał, zobaczył, porównał wiele dzieł uprawianej dziedziny. W jego pracy, twórczości, jest to obecne. Kontekst, horyzont wielkiego dzieła jest wielki, przekracza to, co zastane. Twórca ludowy może (nie musi) poprzestać na znajomości tradycji lokalnej (geograficznie i czasowo).
  To taka luźna uwaga, jaka mi przyszła do głowy podczas lektury Pana artykułu.

  Pod prysznicem nucę czasem początek trzeciego koncertu Rachmaninowa. Czadoooowa muuuza!!! (Być może użyłem anachronicznej formy zachwytu, nie jestem na bieżąco.)

  P.S. Sorka, że potraktowałem formularz komentarzy jak formularz kontaktowy, ale nie widzę takowego, ani adresu mailowego. Może Pan śmiało skasować moje wpisy ze strony. Pozdrawiam.

  • Panie Andrzeju,

   dziękuję za życzliwe zainteresowanie Mitologią Współczesną. Cieszę się zwłaszcza z faktu, że „kupił Pan” koncept wernakularności. My z zespołem badawczym też się przez pierwsze miesiące nieustannie zachwycaliśmy funkcjonalnością tego terminu i widzieliśmy wernakularność dosłownie wszędzie wokół nas.

   Jeśli chodzi o teorię umysłu – obawiam się, że byłbym bardzo rozczarowującym rozmówcą. Dziś – w dobie specjalizacji świata nauki – zajmują się tym zagadnieniem (neuro)kognitywiści albo wąska grupa filozofów-epistemologów. Ja – mówiąc krótko – mam o tych zagadnieniach pojęcie bardzo mizerne.

   Równie rozczarowującym (wernakularnym?) jestem, niestety, gitarzystą. Udało mi się z wielkim trudem i słabymi wynikami skończyć 8 lat edukacji muzycznej, ale wydaje mi się, że podpadam raczej pod Pańską definicję muzyka ludowego 🙂

   Jeżeli chodzi o wykorzystanie komentarzy do kontaktu – taki sam dobry użytek, jak każdy inny. Ale już się poprawiam i dodaję email do danych powyżej.

   Łączę pozdrowienia!

 3. Z niecierpliwością czekam na generator portali spiskowych.
  Pozdrawiam i doceniam kawał dobrej pracy!
  Paweł

 4. Czekam z niecierpliwoscią na generator teorii spiskowych, o którym było dziś w radiu 🙂

 5. Swego czasu napotkałem Kieszonkowy Komputer Dreszczowców Science Fiction umieszczony przez Stanisława Lema w książce”Fantastyka i futurologia”. Obśmiałem się wtedy jak norka. Czekam na podobne doznania. 🙂

 6. Proszę komentować to na czym się Pan zna , gdyż Pana komentarze często opierają się na fałszywej wiedzy.

 7. Jak ocenia pan swoje prace z tego samego punktu z ktorego pan pisze o tych wspolczesnych mitach, gdzie sam pan przyznaje ze nie jest ekspertem w dziedzinach o ktorych pan pisze? Jaki jest panski bagaz doswiadczen w wieku w jakim pan jest? Dlaczego nie podpiera sie pan zadnymi faktami historycznymi jesli chodzi o te teorie spiskowe? Co z tymi teoriami ktore okazaly sie faktami?
  Pisze pan o stylu i psychologii tlumu ale czepia sie pan rzeczy o ktorych nie ma pan pojecia bo ani z pana lekarz ani historyk a tym bardziej politolog. Jak dla mnie jest to panski punkt widzenia i dziwi ze trzeba tyle szkol zeby dojsc do takich wnioskow. Uniwerek w USA jedynie potwierdza mnie w przekonaniu o panskiej indoktrynacji przez obecny nurt marksizmu intelektualnego. Zeby dzisiaj sie sprzedac trzeba pisac za co placa…

 8. Sprostowanie: Marksizmu kulturowego.
  Dodam jeszcze ze aby zrozumiec kto co i dlaczego wystarczy sledzic kto i za co placi… 😉 Nie trzeba calej tej ideologii i steku bzdur dla ciemnego ludu…

  • Zielarz, skończ juz tyle palić . Kolejny fanatyk teori spiskowych ” kto kogo opłaca” . Szczepionki – spisek firm farmaceutycznych, demonstracje uliczne – kod lub jakies lewackie organizacje? Obudź sie człowieku bo pewnego dnia znowu nie bedzie telreanka

   • „Kolejny fanatyk teori spiskowych…” – powiedział Marcin przepełniony neurotycznym strachem przed poznawczym dysonansem który mógłby go zderzyć z konstatacją, że świat funkcjonuje inaczej niż to pokazują w TV.

  • Już po fotografii ze szczególnym gestem można stwierdzić kto płaci za ten marksizm kulturowy.

 9. Witam 🙂
  Autorze czytając Twoje niektóre wpisy, szczególnie te wspominające coś o nauce i naukowości dochodzę do wniosku, że może przydać Ci się ten wykład wprowadzający do myślenia pojęciowego oraz kilka innych:
  Z hasłem pojęcie mamy do czynienia kiedy „używany jest w określonym znaczeniu, gdy towarzyszy mu rzeczowa, metodologiczna, precyzyjna definicja. Warstwa poznawcza jest tam więc decydująca, natomiast warstwa wartościująca, oceniająca jest minimalna lub nie występuje w ogóle. Dokładnie odwrotnie jest w wypadku stereotypu. Tu warstwa poznawcza, metodologiczna jest minimalna, a wartościująca, oceniająca (na plus, lub minus — stereotypy pozytywne i stereotypy negatywne) jest rozbudowana i decydująca. Stereotypy służą do sterowania różnymi grupami ludźmi, a szczególnie tymi, które nie żądają precyzyjnych informacji i nie sprawdzają ich wiarygodności w źródłach. By sterować, czy też manipulować tymi grupami, należy wiedzieć jakie stereotypy w danej społeczności są pozytywne, a jakie negatywne. Ten sam wyraz może być różnym stereotypem w zależności od grupy. Myślenie pojęciowe to myślenie opierające się przede wszystkim na faktach, źródłach, pragnące odkryć i dotrzeć do prawdy obiektywnej w danym temacie. Osoba, która się nim kieruje, gdy słyszy opinie przeciwne jej poglądom, przekonaniom czy wiedzy w danym temacie, nie odrzuca ich a priori, ale stara się je zweryfikować, sprawdzić. Gdy okażą się zgodne z rzeczywistością, osoba ta, gotowa jest raczej zmienić swoje przekonania i opinie w danym zakresie, niż swą ideologię, stawiać ponad odkrytą prawdę, fakty, rzeczywistość. W myśleniu stereotypowym dominuje ideologia, utarte przekonania, stereotypy (stąd nazwa), przyzwyczajenie itp. Gdy osoba kierująca się tym typem myślenia spotyka się z poglądami i informacjami burzącymi jej utarte przekonania, gotowa jest raczej odrzucić te informacje bez weryfikacji, ograniczyć czy zakończyć znajomość z osobami i podmiotami, które takich informacji dostarczają.

  Wykład „Myślenie pojęciowe a myślenie stereotypowe” – Prelegent Andrzej Wronka
  https://www.youtube.com/watch?v=dP-rwndgJKk

  Społeczne procesy poznawcze
  https://www.youtube.com/watch?v=LZUJgVhet2k

  HISTORIA MARKSIZMU
  https://www.youtube.com/watch?v=uF63OWKRTbc

  Pozdrawiam

  • Aż mi ślinka cieknie na kolejna teorie spiskowca z kamieniołowca o „prawdzie nieobiektywnej” . A majstersztykiem bedzie czesc Trzecia o ” fakcie autentycznym ” LOL

 10. Gratuluję bardzo dobrego artykułu w ,,Polityce”. Pod wszystkimi stwierdzeniami mogę się podpisać. Szczególnie wartościowe było zwrócenie uwagi, że oprócz wielu innych słabości obecnej edukacji ogólnej, jest brak nauczania młodzieży odróżniania prawdy od fałszu.
  J.Kruszewski

 11. trafiłem do tego autora po przeczytaniu „Myślicie, że Ziemia jest kulą, bo wam tak powiedziano! (http://www.tvn24.pl)”
  ziemia jak ziemia czy okrągła czy płaska czy to ważne ? gdy inny temat czeka na poznanie. nawiasem mówiąc stara rycina nie przedstawia płaskości LECZ WKLęSŁOść POWIERZCHNI jak misa, a po dodaniu kopuły jest spłaszczoną kulą i zawsze upodabnia się do … czytaj dalej” KABOT”
  myślisz, a jak to się robi, gdzie mylisz, myślisz że jesteś neuronem bo wam tak powiedziano!
  stwierdziłem percepcyjnie, że na UW i innych nikt nie myśli i to udowadniam od 25 lat.
  i przekonasz się, że gdy zaczniesz szukać rozwiązania poniższego MITU to Cię wywalą z uczelni !
  myślisz, a jak się to robi, czym myślisz, neuronem bo tak wam powiedziano więc to MIT

  „mózg kontra świadomość – Istota Stworzenia”
  pierwsza prawda naukowa – mózg myśli!?
  NIE Myśli – cywilizacyjne, naukowe, komunistyczne, ateistyczne kłamstwo !
  dowód – udowodnione prądy na głowie nie mają NIC wspólnego z aktywnością neuronów, gdyż nikt na świecie NIE zna teorii fizycznej udowadniającej w jaki sposób pole elektrom. mogłoby przejść przez 5 warstw elektrolitu, nikt z fizyków na świecie nie potrafi wytłumaczyć tego zjawiska.

  nie kwestionuję ich obecności lecz są pochodzenia zewnętrznego…z, jak poniżej.

  druga teologiczna prawda naukowa – kłamstwo, BŁĘDNE tłumaczenie słowa KABOD występujące 100.. razy w Piśmie świętym.
  dowód –
  tłumaczenie jako Chwała – synonim sława – chwała NIE odzwierciedla obrazu i działania urządzenia, które jest nazywane KABOD – org. tłum. Ciężki,

  TO urządzenie PROCESOR KWANTOWY – odpowiada za tworzenie świadomości i wszelkie systemy sterowania – metabolizm, behawior,…działanie kosmosu

  http://www.lifechip.pl
  „Transformacja Teologii w kontekście nauk ścisłych..”
  ISBN 978-83-917420-8-2

  Twierdzenie BACONA mówi;
  „mało nauki odwodzi od Boga, dużo nauki prowadzi do Boga”

  Mózg jest najbardziej prostym funkcyjnie narządem człowieka.
  Stopień jego rozwoju NIE WARUNKUJE istnienia świadomości. Mózg głowowy jest zbiorem neuronów wydzielniczych i ruchowych.
  Pola neuronowe to komórki wzmacniająca pole elektromagnetyczne poprzez udział prądów poprzecznych Halla w istocie białej i przesyłające sygnał do dalszych części organizmu.
  Działanie kontrolne realizowane przez świadomość oraz układ automatyczny – tzw. System Operacyjny znajdują się w Procesorze kwantowym zwanym Koło życia – Lifechip.
  Neurony wraz z receptorami decydują o wytwarzaniu wszystkich doznań zmysłów – bo na zewnątrz ciała NIC nie istnieje – co NIBY istnieje. Badania laboratoryjne nie wykazały istnienia pól neuronów bólowych. Neurony nie wytwarzają bólu! Ból odczuwany jest przez pole – ciało – macierz świadomości jako efekt połączenia (anihilacji) zewnętrznych pól elektromagnetycznych na poziomie pojedynczych fotonów.

  Dowody aktywności neuronów określanych jako procedury EEG – NIE są wiarygodne. Brak teorii fizycznej na przepływ pola elektromagnetycznego z neuronów przez 5 warstw elektrolitu na powierzchnię głowy.
  Badane prądy na powierzchni skóry są pochodzenia zewnętrznego i nie penetrują do środka organizmu zgodnie z zasadą „klatki faradaja”. Nie są adekwatne do stanów aktywności wewnętrznych neuronów.
  Między neuronami czuciowymi i ruchowymi rozmieszczone są włókna kojarzeniowe.

  Skład – istota szara oraz Istota biała będąca zbiorem neuronów z silnie rozwiniętą osłonką mielinową. Najnowsze badania wskazują na silną przebudowę istoty białej w okresie dojrzewania w wieku 15 – 18 lat. Co wyróżnia się (jak każdy zauważył) objawami zaburzeń behawioralnych. Przyczyną jest przejście ze sterowania systemem operacyjnym na większy
  udział sterowania świadomością. Układy przeciwstawne.
  Okres sterowania automatycznego S.OP. to od poczęcia do tego okresu przebudowy.

  Mózg jelitowy – zbiór 4 mld neuronów wydzielających neuroprzekaźniki, które decydują o destrukcyjnych stanach psychicznych przeciwstawnych do tworzonych w komórkach wydzielniczych pól neuronowych mózgu głowowego. Brak pracy nad rozwojem świadomości (nad udziałem świadomym w sterowania) inaczej działanie niezgodne z Instrukcją obsługi Ciała blokuje prawidłowy katabolizm mający prowadzić do wyłączenia tego układu wydzielniczego i automatycznie
  przełącza sygnały do katabolizmu układu neuronów mózgu głównego powodując choroby neurodegeneracyjne – Parkinson, Alzheimer.
  Do publikowanego wiele lat temu art. o badaniach mózgu brzusznego
  dodałem komentarz –
  „Badanie we krwi obwodowej markerów wymienionych chorób nie umożliwia wskazania jaki układ neuronów je produkuje, co wyklucza odpowiednią diagnozę.”
  Obecnie po 25 latach badań odkryto jeszcze jeszcze jeden destrukcyjny czynnik.
  Badania (art. Focus 06.16) tego układu neuronów wskazują, że tym elementem jest synteza amyloidu.
  Czynnik ten również źle wysterowany atakuje tkanki serca.
  W polskich pracach naukowych i środowisku lekarskim temat „mózgu brzusznego” nie występuje, co doskonale świadczy o fachowej wiedzy.

  Sekcyjnie „mózgi” kładąc na stole mamy do czynienia z północnym i południowym. Natomiast przyjmując ich rzeczywiste działania w języku informatycznym mamy do czynienia z mostkiem północnym i południowym dwóch ośrodków kontrolnych zwanych inaczej – chipsetami.
  Po prostu idąc bardziej w technicznym rozwoju jaki wymyślił Konstruktor są to kontrolery programowalne w każdym procesie ich działania.
  Eliminacja jakiegoś pola neuronowego, np w chorobie, mechanicznym uszkodzeniu…, powoduje przekierowanie na inne pola aby nie dopuścić do braku działania zasilanych urządzeń. Pola te nie tylko poruszają częściami
  ciała – ręka, noga, ale również układy pamięci zewnętrznej i wewnętrznej, wolnej i szybkiej i najważniejsze działają na mechanizm powstawania – narzucania stanów psychicznych.

  Prawa autorskie: Janusz Lusiński

  • Jezu ale pierdolenie. Dawno czegoś takiego nie czytałem. Masz zadatki na guru, ale jak już masz uminacje to musisz to łagodniej i bardziej swoim słuchacza to podawać.

 12. Niezła ściema ten blog, jak coś jest nie wygodne to wyskakuje informacja. „Wykryto duplikat wiadomości (bezsens) i wszystko się traci.

 13. Panie Marcinie,
  Nie wiem czy napotkał się Pan już kiedyś na stronę https://www.monitor-polski.pl/ , ale gorąco polecam jej lekturę. Artykuły i filmy o technologii Keshe, generatorach plazmy, programowanej nanowodzie, a ostatnio nawet o nanowachadełkach i reptylianach (oraz pracujących dla nich agentach mosadu) umiliły mi wiele, pełnych smiechu (połączonego z niedowierzaniem własnym oczom) popołudni.

 14. Szanowny Autorze,
  właśnie przeczytałem na „Krytyce Politycznej” Pański tekst „Jak komentarze pod artykułami rozwalają sferę publiczną i nasze mózgi”. Zachęca Pan w tym tekście do komentowania go, lecz – o ironio – redakcja „Krytyki Politycznej” ograniczyła (już jakiś czas temu) możliwość komentowania wyłącznie do korzystania z pośrednictwa Facebooka, co oznacza, że osoby nie chcące wspierać komunikacyjnego quasi-monopolu tej firmy i nie posiadające konta w tym serwisie komentować na stronach „KP” nie mogą. Stąd też pozwalam sobie uczynić to tam, gdzie jest to możliwe, czyli na Pana stronie 🙂
  Nawiasem mówiąc, uważam, że za „zło”, o którym Pan pisze w swoim artykule, w ogromnej mierze odpowiedzialny jest właśnie Facebook, a ściślej zachowania i postawy ludzkie, do wykreowania których przyczyniła się wszechobecność tego serwisu. W przypadku lewicowego rzekomo portalu, jakim jest „KP”, publikującego na swoich stronach teksty m.in. sprzeciwiające się monopolom i dominacji wielkich globalnych korporacji, ograniczanie możliwości komentowania wyłącznie do pośrednictwa jednej z takich korporacji jest aktem hipokryzji, całkowicie podważającym wiarygodność prezentowanych przez „KP” owych „antykorporacyjnych” postaw. A już szczególnie w świetle afery Cambridge Analytica.
  Ale w zasadzie to chciałem nie o tym. Otóż jest w Polsce pewien duży i popularny portal, który zdołał w dużym stopniu uchować się przed nawałą owego „zła” w komentarzach, i choć sam portal w założeniu jest raczej niezbyt poważny ;), w sekcjach komentarzy pod publikowanymi tam artykułami można przeczytać zaskakująco poważne i rozważne dyskusje. W porównaniu z innymi miejscami w Internecie, czytanie komentarzy tam jest wręcz przyjemnością.
  A w jaki sposób to osiągnął? Otóż od początku jego istnienia, czyli od 2001 roku, obowiązywała tam i nadal obowiązuje nietypowa jak na polski Internet zasada: treści na portalu dostępne są dla wszystkich za darmo, ale żeby móc komentować, trzeba założyć płatne konto. Konta nie są drogie, ale samo to, że trzeba za nie zapłacić, wystarczy, aby odsiać „śmieciowe” komentarze. I to jest chyba jak na ten moment najlepsze rozwiązanie tego problemu.
  Nie napiszę, jaki to portal, powtórzę tylko, że duży i bardzo znany. Panu, jako socjologowi polskiego Internetu ;), pozostawiam przyjemność jego zidentyfikowania :).

  • JoeMonster 😉 Pomysł jest dobry, jednak sama treść portalu trochę za bardzo „gimbusiarska” (choć część artykułów jest całkiem w porządku)

  • Odnośnie antykorporacyjnej, antymonoplowej retoryki, stosowanej przez lewicowych intelektualistów, widać jak na dłoni , że piękne i doniosłe hasła, kompletnie się rozmijają z czynami i postawami, które ów ludzie prezentują. To rzecz naturalna w świecie „postępowców” .
   Nie mozna być zwolennikiem silnego państwa, jak tego chcą ludzie związani z lewicową myślą polityczną, i równocześnie być „antykorporacyjnym” .
   Wielkie korporacje powstają najczęściej z udziałem państwa, ale oświecony lewicowiec albo tego nie rozumie, albo zrozumieć nie chce.

 15. Autorze bloga, czemu tak walczysz z tymi „teoriami spiskowymi” bo co?
  Chcesz zbawić ludzi, a może chcesz nauczyć ich logicznego myślenia? A może po prostu ich skanalizować w jakiś jeden kierunek, słuszny kierunek, który wyznaczają, edukacja i media głównego nurtu?
  Jak już pojawia się w ludziach inny tok myślenia niż ogólnie przyjęty to już jest „teoria spiskowa” i trzeba koniecznie zabić śmiechem. Co to w ogóle ma być?
  Życzę powodzenia i otwartości.

 16. Szacunek dla autora za propagowanie nauki, racjonalności i sceptycyzmu w tym zalewie bzdur i bajek, na jakie można się natknąć przemierzając odmęty Internetu. Oczywiście spiskowców nic nie przekona do zmiany stanowiska (o ile sami nie będą chcieli go zmienić), lecz dla wielu lektura tego bloga powinna być dobrą odtrutką na „mądrości” z YouTuba

 17. Ej a ten pan co robi z dłoni okulary to masoński symbol 666 i wszystko jasne

 18. Bardzo dobry artykuł. Niestety w tej walce dobra ze złem (patrząc z jednej i drugiej strony) zapominamy o kilku ważnych rzeczach dla ciała i ducha. Ja wspomnę dwie:
  – wolność człowieka ( czy Niemcy nie mające obowiązku szczepień i lepszy towar na rynku są krajem głupców i nie dbają o swoich obywateli, kłócił bym się)
  – kłucie nowo narodzonych dzieci, szczepionka jak każdy lek ma skutki uboczne i przeciwskazania, których u 1 dniowego dziecka nie da się wykluczyć – i tutaj już wiele krajów nie ma w Europie i niewiele decyduje się na takie doświadczenie medyczne na istotach które muszą się poświęcić dla cywilizacji

 19. Panie Doktorze,
  z wielką satysfakcją przeczytałem Pański ostatni artykuł w „Tygodniku Powszechnym” – „To będzie najlepszy rok w historii świata”. Widzę go jako brawurowy przykład krytycznego spojrzenia na statystykę i dostępne dane, w celu określenia faktycznego miejsca w jakim się znajdujemy. Jestem też wdzięczny za podpowiedzi lekturowe.
  Część publicystyczna, poświęcona wyjaśnieniom przyczyn stanu naszej zawężonej świadomości, jest pewnie nieco bardziej dyskusyjna. Można np. wskazywać na przewiny narracji ekologicznej, ale jak wiemy konsensus naukowy jest jednoznaczny: zmiany klimatyczne są faktem, a przyczyniła się do nich działalność człowieka, stwarzając zagrożenie dla przyszłości naszego gatunku. Zapewne histeryzowanie w tej sprawie niczemu nie służy, ale w obliczu znacznych sił podważających ów konsensus pozostaje pytanie, czy można w tej sprawie zrobić coś skutecznego.
  Podsumowanie artykułu odbieram nie tylko jako przestrogę, ale też smutną konstatację, bo trudno obserwując procesy polityczno-społeczne nie spodziewać się w niedługim czasie tąpnięcia w dążeniu do gatunkowego dobrostanu. Ale jak znaczne ono będzie – to nie jest przecież przesądzone.
  Dziękuję i pozdrawiam
  Wojciech Świdziński

 20. Szanowny Panie Marcinie,
  z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam rozmowy w Dwójce, tym tropem trafiłam na tę stronę i przeczytałam, że szykuje się książka o turbopatriotyzmie. Chciałam zapytać, jaką rolę w budowaniu (w cudzysłowie) patriotyzmu gra mit o Żydach. Mit o Żydach jest bardzo złożony i mam wrażenie powszechny. Żydzi sterują światem, działają pod przykrywką, oczywiście na naszą szkodę. Polacy ciągle mają potrzebę ich dekamuflowania, denuncjacji. Mamy listy „prawdziwych nazwisk polskiej elity”, a także kod żydostwa ukryty w numerze Pesel, hasło ŻYD działa jak zaklęcie – uaktywnia wiarę w teorie spiskowe. Oprócz Żyda, który jest zagrożeniem dla Polaków, polskości i suwerenności Państwa pojawia się też Żyd z pieniążkiem, który ma strzec domowych finansów, stereotyp został przekuty na cechę pozytywną, która może się przysłużyć polskiemu domostwu. Jestem ciekawa, czy poświęca Pan miejsce na ten mit w nadchodzącej publikacji. Pozdrawiam serdecznie!

 21. Panie doktorze
  Olinto di Pretto wyprowadził wzór: E=mc^2 i opublikował go o lata
  wcześniej przed Einsteinem.
  Besso – koleżka Einsteina pracował u brata Olinto,
  w jego fabryce. Przed otrzymaniem nagrody Nobla przez Enisteina
  Olinta zastrzelono, aby nie mógł dopomnieć się o swoje autorstwo.
  Czy to jest teoria spiskowa, a może nie?
  O stw w notce:” Dzieci sprawdzają teorię względności”
  na stronie: http://www.geniusz1.pl

  orlowicz22@wp.pl
  Andrzej Orłowicz

 22. Drogi panie..jest pan filozofem ..to niech sie pan przestanie zajmować historią ! Żenujące i obraźliwe dla mnie Polaka jest określenia w pana artykule rasistowskie imperium Lechitów ! Poza tym negowanie jakoby istniały ludy na obecnych ziemiach polski jest śmieszne ..to znaczy że tu była dziura tak ? Pisze pan ze Polaków nie było ..to znaczy ze pewnego pięknego dnia urodził sie facet – Polak ? To że w kronikach mówi sie o sarmatach i lechitach zamieszkujących obecne ziemie Polski oznacza ze sa to nasi przodkowie – jest kwestia TERMINOLOGII . albo zajmie sie pan filozofią i przestanie obrażać Polaków ..albo niech pan zajmie sie źródłami historycznymi jak np. Kronika Wielkopolska ..ale nie tylko . Dowodów na nasze pochodzenie znajdzie pan w kronikach wielu państw europejskich jak np. w niemczech ..we Włoszech a nawet we Francji no ale oczywiście należy znać języki obce o co panie nie podejrzewam ..bo gdyby pan je znał to by pan sobie już poczytał … Naprawdę jak na filozofa…żenujący poziom wiadomości i odważę sie napisać intelektualny .. No cóż takie czasy przyszły ..że tytuły naukowe można znaleźć dzisiaj w pudełku proszku do prania..( to takie powiedzenie bardzo popularne we Francji )

  • Można przecież pisać wyważone komentarze i jeszcze poprawne stylistycznie, ortograficzne i interpunkcyjnie. Warto na to zwrócić uwagę.

 23. @ ODI PROFANUM
  ,… prawdą jest, że cytryny są żółte, ale one nie mają nóżek,..

  Szanowny Panie /Pani, to mit, że „każdy jest kowalem swego losu”. O losie większości z nas decyduje przede wszystkim urodzenie; rodzina, miejsce i epoka. ,… co może „dać” Korea Południowa, a co Północna. Większość populacji już na starcie jest w różnej skali przegrana.
  Zgadzam się, że bardzo ważne są intencje i te można oceniać.
  Skoro jestem przy piórze,… Wspaniały Blog.

 24. Jeszcze raz bardzo dziękuje za arcyciekawe spotkanie w ramach sempol na łowickiej. Książka zamówiona, czekam na przesyłkę. Jedna kwestia mnie nurtuje, powiedziałeś, że lewica ma problem, bo pomimo że większość z nas jest prekariuszami, to Pan Andrzej z portierni w urzędzie, czy Pani Halina salowa ze szpitala nie czuje więxi z prekariuszami z Warszawy – tymi przysłowiowymi doktorantami popijającymi sojowe latte. Tylko co można zrobić? Razem wspierało wszystkie protesty pracowników w terenie, blokuje eksmisje,l co jeszcze można zrobić, a że jesteśmy weganami na rowerach, có,ż katastrofa klimatyczna coraz bliżej.

 25. Szanowny Panie,
  czytam z dużym zainteresowaniem najnowszą pracę Pana autorstwa „Turbopatriotyzm”. Podzielam zdecydowaną większość Pańskich ustaleń. Jest kilka kwestii, co do których mam pewne wątpliwości. Ograniczę się do jednej najważniejszej spornej kwestii. Na stronie 48 pisze Pan „… nacjonalizm w wersji turbopatriotycznej jest przy tym nurtem aktywnie sprzeciwiającym się ingerencji państwa w gospodarkę, podwyższeniu podatków i tym podobnych „lewackim” wynalazkom.” Jak rozumiem wiele z cech turbopatrioztyzmu obecnie można przypisać PiS-owi i jego zwolennikom. Obecny rząd bazuje na wielu elementach turbopatriotyzmu. I jak należy rozumieć realne działania związane m.in. z czynieniem sektora bankowego w Polsce „polskim”, zależnym od władz centralnych i partyjnych, a czego najlepszym przykładem jest sprawa przejęcia przez państwowy kapitał Pekao S.A.? Innym dowodem na ingerencję państwa (rządu PiS) w gospodarkę jest obsada zarządów i rad nadzorczych m.in. ORLEN, KGHM, czy wspominanego już Pekao S.A. A płaca minimalna lub przejmowanie kapitałów z OFE? O transferach socjalnych typu 500+, czy 13 emerytura? A nawet obniżenie wieku emerytalnego? Czy nacjonalizm w wersji turbopatriotycznej w sferze gospodarczej i socjalnej nie jest typu patchwork?
  Będę wdzięczny za ustosunkowanie się do moich uwag.
  Serdecznie pozdrawiam i życzę dalej tak udanych i inspirujących prac.

 26. Witam szanownego Pana.
  Czy naprawdę wydaje się Panu, że w XXIw. w czasach postępu naukowego i tak wielkich możliwości komunikacyjnych ktoś w ogóle weźmie na poważnie Pana Lelewelowskie brednie?!? Podpowiem Panu gdzie może Pan znaleźć posłuch 🙂 Np. u niektórych sąsiadów, którzy wymyślili i pielęgnowali sobie takie Pana bajki w trakcie zaborów. Długo mógłbym dewaluować Pana niekompetencje i ignorancje w temacie naszej historii, ale po pierwsze nie mam na to ochoty, a po drugie nie muszę bo fakty naukowe same się bronią i będę się broniły coraz bardziej. Tak, tak….
  Życzę dużo zdrowia i życia w zgodzie z naturą…

  • Panie Scyt, Pana komentarz zafascynował mnie. Wyjaśni mi Pan co to są „Pana Lelewelowskie Brednie”? Pojęcie jest mi obce, z PLB nie spotkałem się ani w materiale leksykalnym możliwym do znalezienia w sieci, ani też w piśmiennictwie. Oświeci mnie Pan?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.