Menu Zamknij
książki o legendach miejskich i teoriach spiskowychDobre książki o legendach miejskich albo teoriach spiskowych? Naukowe analizy nowoczesnych form myślenia mitycznego?
Na temat roli mitów we współczesnym świecie opublikowano już prawdziwą bibliotekę. Poniżej zamieszczam kilka propozycji dalszych lektur – zarówno tych mojego autorstwa, jak i napisanych przez moich nauczycieli i mistrzów.

 

 

 

 Moje książki

Mitologia współczesna - książka o legendach miejskich, książka o teoriach spiskowych
Mitologia współczesna

To książka o legendach miejskich, ale nie tylko. Mitologia współczesna pokazuje, jak mity – ukrywając się pod różnymi postaciami – wyjaśniają obce i niezrozumiałe elementy naszego świata. Czasem poprawiają nasze samopoczucie, maskując niesprawiedliwości społeczne, czasem zaś – przeciwnie – wyrażają głęboko ukryte tęsknoty za lepszym życiem.

W książce analizowane są zarówno legendy miejskie (opowieść o kebabowym podziemiu pod Dworcem Centralnym czy łowcach nerek w warszawskiej IKEI), jak i wierzenia czy praktyki, w których zazwyczaj nie rozpoznajemy mitów (zbieranie odpadów na cele charytatywne, festiwale muzyki współczesnej czy dociekania śledczych z IPN). Do analizy tych zjawisk wykorzystywane są klasyczne teorie antropologiczne, w szczególności zaś strukturalizm.

Czytaj więcej: fragment książki informacje na stronie wydawcy


 

Władza wyobraźni - książka o teoriach spiskowych, książka o pamięci zbiorowejWładza wyobraźni. Kto wymyśla, co zdarzyło się wczoraj?

To oczywiste, że różnimy się w odbiorze przeszłości. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jak bardzo to, co „pamiętamy”, zależy od znaków, za pomocą których podtrzymujemy i porządkujemy nasze wyobrażenia ─ obrazów, stereotypów, politycznych sloganów… Władza wyobraźni stara się odpowiedzieć na pytanie, kto właściwie decyduje o tym, co uznajemy za rzeczywistość, a co za niewarte uwagi zmyślenie. Książka analizuje ukryte mechanizmy rządzące postrzeganiem otaczającego nas świata, pokazując, w jak dużym stopniu nasze wyobrażenie o przeszłości stanowi produkt całkiem współczesnych konfliktów, lęków czy interesów.

– Dlaczego Amerykanie wolą wierzyć, że ich własny rząd zorganizował zamach na WTC, niż uznać, że zrobili to muzułmańscy terroryści? Co ukrywają teorie spiskowe i dlaczego możemy się z nich wiele nauczyć, nawet jeśli nie wierzymy, że światem rządzą potężne tajemne organizacje?

– W całej Europie wielkie publiczne pogrzeby mają moc jednoczenia narodów i umacniania władzy. Dlaczego w Polsce tak silne jest ich działanie przeciwne: dzielenie społeczeństwa i delegitymizacja rządów?”

– Dawna sztuka chętnie przedstawiała zwycięzców triumfujących nad pokonanymi wrogami. Dziś podobne obrazy wydawałyby się nam skandaliczne. Czy w XXI wieku bardziej boimy się, że moglibyśmy wygrać wojnę, niż że moglibyśmy ją przegrać?

Czytaj więcej: fragment książki informacje na stronie wydawcy recenzja PAP

 

 Polecane

BOOKS - SulimaAntropologia codzienności

Książka mojego nauczyciela, prof. Rocha Sulimy – pioniera polskich badań antropologicznych nad współczesnym folklorem. Profesor Sulima językiem antropologii opowiada o fenomenach takich jak ogródki działkowe, graffiti czy rozwój supermarketów. Najsłynniejszy tekst w tomie nosi tytuł Semantyka libacji alkohoowej i stanowi etnograficzny raport na temat obyczajów i kodu komunikacyjnego „napowietrznych grup alkoholowych” (niewtajemniczonym znanych jako „panowie spod budki z piwem”).


 

BOOKS - KlochOdmiany dyskursu

Książka mojego nauczyciela, prof. Zbigniewa Klocha – semiotyka kultury. Rzecz opowiada o przemianach kultury współczesnej w związku z dynamicznym rozwojem mediów i komercjalizacją przestrzeni publicznej. W książce analizowane są m.in. przemiany przestrzeni miejskiej związane z inwazją reklamy wielkoformatowej czy kulturowe formy recepcji ataku na WTC. Oddzielny rozdział poświęcony jest także słynnej Komisji Rywina. (To nie złudzenie optyczne – na okładce faktycznie znajduje się gigantyczny dmuchany Shrek.)

3 Komentarze

  1. Szymon

    W niektórych linkach znajduje się błąd:
    http//www.wuw.uw.edu.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=5171&prom=chrona_ban – brak dwukropka po http 🙂

  2. ANIA

    Dorzuciłabym tutaj (dla zainteresowanych) z polskich klasyków „Nasze mity współczesne” i „Polskie legendy miejskie” Dionizjusza Czubali, a z zagranicznych prace Jana Harolda Brunvanda, Billa Ellisa, Paula Smitha i Gillian Bennett. No i wszystkie numery „FOAFtale News”, na szczęście dostępne online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *