Coca-Cola, czyli narodziny kapitalizmu z ducha pseudonauki

Najpopularniejszy napój świata zaczynał jako cudowne lekarstwo, w którego skład wchodziły kokaina i końskie dawki kofeiny uzyskane z afrykańskich orzeszków kola. Rywalizując z setkami podobnych specyfików, zwyciężyć można było tylko inwestując w reklamę i rozpoznawalność marki. Niezwykła historia Coca-Coli to pouczająca przypowieść o tym, jak pseudonauka utorowała drogę nowoczesnemu kapitalizmowi.

 

Złota era amerykańskiej pseudonauki

Koniec dziewiętnastego stulecia to złoty czas dla amerykańskiej „medycyny alternatywnej”. Biednych imigrantów z całego świata nie stać na prawdziwych lekarzy. W dodatku medycyna nie nadąża za postępem nauki, realizując zabiegi w fatalnych warunkach higienicznych, przestarzałymi technologiami, co często kończyło się źle dla pacjentów.

W ten sposób wytworzyła się nisza, którą zapełnili producenci cudownych specyfików. Za dolara obiecywali oni lekarstwo na wszystko, które w dodatku – będąc zwykle mieszanką nieszkodliwych ziół, wody i cukru – przynajmniej nie mogło zaszkodzić.

Narodziny Coca-Coli

Znany i lubiany czarny, słodki napój narodził się właśnie w tym kontekście. Jego twórcą jest sprytny aptekarz i wynalazca o nazwisku Pemberton, który przed wymyśleniem Coca-Coli miał już na koncie kilka ciekawych panaceów, na których jednak nie zdołał dorobić się fortuny.

Pierwsza wersja napoju nazywała się French Wine Coca i była dość bezczelną podróbką Vin Mariani – napoju, który przyniósł fortunę Angelo Marianiemu. Pomysł na specyfik był niezwykle prosty: zmieszać marnej jakości wino z wyciągiem z pewnej niezwykle popularnej rośliny, która zamieszkującym Andy tubylcom dostarcza cudownej wręcz energii. (Uroki kokainy zachwalali wówczas lekarze w całej Europie i Ameryce, na czele z jej wielkim fanem – Zygmuntem Freudem.)

Kiedy w Georgii zagrożono wprowadzeniem prohibicji (była to oczywiście jedna z prób na długo przed słynną prohibicją, znaną z gangsterskich filmów), Pemberton w pośpiechu opracował nowy, bezalkoholowy napój. Wyciągowi z liści koki towarzyszyła kofeina z orzeszków kola. Stąd też nazwa specyfiku.

Marketingowa siła nowego panaceum polegała na tym, że można je było nabyć w dwóch formach. Klasycznej – syropu oraz tego, co Amerykanie po dziś dzień nazywają fountain drink. „Fontanny” ustawiane w aptekach były czymś w rodzaju modnej wówczas wyprawy do wód w wersji dla ubogich. Napoje, lejące się z licznych kranów osadzonych w marmurowych, ozdobnych ścianach, miały mieć rzekomo właściwości prozdrowotne. Liczba dostępnych smaków mogłaby spokojnie zawstydzić każdą współczesną lodziarnię. Hitem na gorącym amerykańskim południu był zaś napój o wdzięcznej nazwie „Wszystko mi jedno”, do którego sprzedawca wlewał po trochu każdego smaku, zaprawiając to jeszcze sążnistą łychą whisky lub burbona. Samo zdrowie!

W ten sposób, przez demokratyczny i typowo amerykański rytuał „picia u fontanny”, Coca-Cola bardzo szybko stała się symbolem amerykańskiego stylu życia.

Reklama dźwignią pseudonauki

Prawdziwym źródłem sukcesu pseudonaukowych specyfików było jednak niezwykłe sprzężenie, w jakie weszły one z rozkręcającą się dopiero machiną reklamy. Wykupywano ogłoszenia w gazetach, wieszano plakaty, po ulicach chodzili ludzie z tablicami reklamującymi cudowne środki. Producenci prześcigali się w pomysłach, oferując reklamowe gadżety od zapałek, przez almanachy, książki kucharskie i lustra, aż po karty do gry. Nocami rywalizujące frakcje opłaconych opryszków zrywały lub zaklejały plakaty konkurencji. Ponieważ nie istniało jeszcze żadne prawo chroniące przestrzeń publiczną, walcząc o cenną uwagę klienta układano na przykład gigantyczne kamienne napisy na zboczach gór wzdłuż których przebiegały linie kolejowe.

Rynek pseudonaukowej medycyny podłożył fundament pod jeszcze jeden filar współczesnej kultury marketingowej – wydarzenie promocyjne. Medicine show to forma sprzedaży cudownego produktu, która czerpała obficie z popularnej w ówczesnej Ameryce konwencji objazdowych cyrków. Cudowne remedium prezentowano tak, jak występy mocarzy czy tresowanych zwierząt. Na scenę wychodził uzdrowiciel, zachwalający zalety specyfiku. Następnie z publiczności wybierano „chorych”, którzy dzięki lekarstwu dostawali natychmiastowego uzdrowienia, wzmocnienia sił witalnych i ogólnego przypływu dobrego humoru. W ten sposób swoje produkty sprzedawała na przykład Kickapoo Indian Medicine Company, łącząca je dodatkowo z pokazami kultury i sztuki rdzennych mieszkańców Ameryki. Do dziś obraz ten można odnaleźć w wielu amerykańskich filmach. W podobny sposób działają zresztą pokazy garnków żerujące na naiwności emerytów czy… wciąż popularni w USA charyzmatyczni uzdrowiciele.

A zatem: reklama, reklama, reklama. W gazecie, na płocie, z ust do ust. Gdziekolwiek skierować wzrok czy słuch, zewsząd przypomnienia, że „Pale Pink Pills leczą złą krew”, „Coca-Cola pomaga na ból głowy i zmęczenie”. Taki model był możliwy dzięki olbrzymiej marży – za dolara sprzedawano buteleczkę, której zawartość była wyprodukowana za nie więcej niż 10 centów. A ponieważ reklamowane specyfiki – z oczywistych powodów – nie działały zbyt dobrze, rozsądnym stało się inwestowanie raczej w rozpoznawalność marki niż w sam produkt i jego skład. Ten zresztą zmieniał się bardzo często i nie był nawet patentowany – złożenie wniosku oznaczałoby wszak ujawnienie „tajemnych” składników. Bezcenne stawało się natomiast prawo do posługiwania się daną marką.

Historia Coca-Coli, której marka przechodziła z rąk do rąk w ciągu dziwnych, pół-legalnych operacji jest tu niezwykle symptomatyczna. Sam Pemberton sprzedawał swoje udziały w przedsiębiorstwie wielokrotnie, różnym osobom i to pomimo tego, że wcześniej przepisał biznes na syna.

Co ciekawe, przed końcem dziewiętnastego stulecia poważne firmy produkujące rzetelne towary często bały się reklamować. Zachwalanie swego towaru w prasie i na plakatach (słusznie wówczas) kojarzono z faktem, że ktoś próbuje nas nabrać. Można więc powiedzieć, że to pseudonaukowa medycyna stworzyła podwaliny nowoczesnego marketingu, dzięki któremu funkcjonuje dziś cały kapitalizm.

Jaki z tego morał?

Dlaczego ta stara historia jest ważna? Jeden powód odpada. W Coca-Coli nie ma już kokainy. Możecie odstawić puszkę, po którą pobiegliście po przeczytaniu pierwszego akapitu. (Mam nadzieję, że przynajmniej efekt placebo poprawił wam humor.)

Ale mechanizmy oddziaływania na konsumentów wcale się nie zmieniły. Uważniejszy rzut oka na pseudonaukowy rynek drugiej połowy dziewiętnastego wieku pozwala dostrzec sporo mechanizmów, które wciąż są groźne.

 

Chrońmy najsłabszych!

Najbardziej podatni na działanie szarlatanów są najbiedniejsi i najbardziej wykluczeni – ci, którzy dysponują najcieńszym portfelem i najsłabiej rozumieją zasady rządzące nauką i medycyną.

 

Wolny rynek

Wolny rynek nie ochroni pacjentów przed oszustami. Zbyt bliskie związki biznesu i medycyny są niebezpieczne. Niestety, regulacje w tym zakresie wydają się konieczne.

 

Innowacja vs. tradycja

Leczymy się tym, co znamy. Chcemy wierzyć, że proste środki rozwiążą problemy. Historia Coca-Coli i jej konkurentów doskonale pokazuje równowagę między potrzebą ciągłej innowacji a przyzwyczajeniu do zastanych marek. Dotyczy to nie tylko produktów ewidentnie opartych na oszustwie, lecz także prawdziwych leków o udowodnionym działaniu, z których jednak często korzystamy raczej zgodnie z regułami magii niż nauki.

Jakie znaczenie dla funkcjonowania np. w polskiej kulturze aptecznej ma ugruntowana pozycja marek takich jak Aspiryna (stała się zresztą generyczną nazwą dla wielu leków), Alka-Selzer czy Rutinoscorbin? Czy „leczymy” się nimi rozwiązując rzeczywiste problemy, czy na zasadzie odruchu ukształtowanego przez ich wszechobecność?

 

Naturalna” medycyna

Już dziewiętnastowieczni szarlatani wiedzieli, że zdobycze nauki i techniki dobrze jest powiązać z prastarą mądrością rdzennych kultur. W ten sposób można niejako zjeść ciastko i mieć ciastko. Stworzyć coś, co jest „nowoczesne” i „zaawansowane”, a zarazem „naturalne”.

A przecież „naturę” cenimy ponad wszystko. Jak często wciąż dajemy się nabierać na tę samą sztuczkę? Wystarczy powiedzieć, że z czegoś korzystali starożytni Chińczycy albo górskie plemię, o którym nawet nie słyszeliśmy, byśmy chętnie przyjęli dane remedium jako „naturalne”.


Korzystałem m.in. z książki Marka Pendergrasta, For God, Country & Coca-Cola. The Definitive History of the Great American Soft Drink and the Company That Makes It, New York 2013.

Czytaj dalej

15 Comments

 1. Regulowanie działalności ludzkiej działalności brzmi ładnie, gdy mówimy tylko o efekcie końcowym, czyli gdy już wszystko działa. Poza tym brzmi naturalnie. Coś nie idzie tak jak byśmy chcieli -> trzeba wyregulować/zakazać/nakazać. Jak mechanizm. Regulacje to nic innego jak oddawanie władzy nad życiem ludzi w ręce grona regulatorów. Nie mamy niczego, oprócz nadziei, co by wskazywało na to, że regulatorzy będą działać w naszym interesie. Oddając im władzę wprowadzamy sztuczną asymetrię relacji decyzja konsekwencje do systemu społecznego. Rządzący nigdy nie ponoszą adekwatnych kosztów błędnej decyzji, przez co uczą się, jako instytucja społeczna, że mogą podejmować decyzje korzystne bardziej dla siebie, niż dla reszty społeczeństwa. Taka jest już natura ludzka, a ignorowanie jej prowadzi do powstawania potworów, takich jak komunizm. Mechanizm rynkowy jako taki nie generuje najbardziej optymalnych ekonomicznie rozwiązań, ale gwarantuje zachowanie symetrii, a oprócz tego dość sporą redundancję i różnorodność. Poza tym ludzkie rozumienie tego co optymalne jest bardzo niebezpieczne. Wszak za nieoptymalne i bezsensowne ekonomiści uznaliby posiadanie dwóch płuc i dwóch nerek. Z dwojga złego wolę wiele drobnych oszustw opierających się na drobnych asymetriach spontanicznie pojawiających się i znikających na wolnym rynku, niż wielką asymetrię rząd obywatele, w którym wobec nikogo u władzy nie są wyciągane konsekwencje.

  • @”niż wielką asymetrię rząd obywatele, w którym wobec nikogo u władzy nie są wyciągane konsekwencje”
   W temacie niewyciągania konsekwencji daj znać, jak już kiedyś usłyszysz o demokracji i wyborach. Swoją drogą ta Twoja wolnorynkowa „symetria”, to dokładnie to co piszesz o rządzących i nazywasz „asymetrią”. No ale jak się wierzy, że stabilnym stanem wolnego rynku są drobne cwaniaczki, to cóż.

  • A owe działające sądy będą orzekać w oparciu o…?
   (hint: prawo to też są regulacje, a może nawet na odwrót)

 2. Panie Marcinie, widzę kasa od koncernów farmaceutycznych się skończyła. Rozumiem że poszła na wpisowe do loży masońskich? Nowy sponsor jest dla mnie aż nazbyt oczywisty. Nie wiem tylko co Pana powstrzymało przed zakończeniem artykuły słowami, „dlatego polecam pić Pepsi’.

  PS: Polecam mały artykulik. Niestety po angielsku. Ale w tłumaczu google jest taka funkcja Marcinie, co przekłada tekst od razu na hebrajski, to sobie przeczytasz 😉

  https://www.csicop.org/si/show/pop_culture_patent_medicines_become_soda_drinks

  • Cóż, widzę, że nawet umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest Ci dana. Nie dziwota, wszak to masońska umiejętność.
   A tak przy okazji: masz świadomość, że urojenia mogą być objawem wielu groźnych chorób?

 3. identyczną ścieżką rozwijała się medycyna rockefellerowska. podstawą była idea wyleczenia chorób „naftą” Ostatecznie sformułowano teorię o możliwości zastąpienia substancji naturalnych ( z ziół itp) substancjami wytwarzanymi z ropy naftowej. Rockefellerowcy nie zdawali sobie (bo nie mogli) sprawy z nietolerowania przez organizm sztucznych substancji.

 4. M. ŁASZCZYK nie zgodzę się z Panem. Historia powstania napoju Coca-Cola jest wystarczająco interesująca, żeby ją przedłożyć bez konieczności reklamowania. To też świetny przykład tego jak działa na nas konsumpcjonizm. Coca-Cola na wigilii? Ma ją co druga rodzina, bo to przecież już tradycja.

  • Na wigili ? Pierwsze słyszę, mi nigdy rodzice nie dawali tego g****, bo nie to pokolenie i sama też nie piję. Chociaż kupiłam jakiś czas temu, żeby sprawdzić czy faktycznie tak świetnie rozpuszcza kamień w toalecie. Kiedyś też zastanawiałam się, nad zrobieniem tego eksperyment z rozpuszczaniem zębów ale szkoda mi było moich zachowanych na pamiątkę mleczaków.

 5. wporst kurwa uwielbiam jak lewackie chujmanistki walą pierdy i chcą być mądre by udowodnic swoje gówniane tezy bo myślą że wszyscy są takimi przegrywami jak oni i dadzą się na to nabrać 😀

  Po pierwsze Coca-Cola jak najbardziej była z początku farmaceutykiem i nie ma to nic wspólnego z pseudonauką. choćby z faktu że zawierała działający przeciwwymiotnie kwasortofosforowy i znieczulającą kokainę (zresztą do dziś stosowana w medycynie jednak w bardzo określonych przypadkach) Wtedy o kokainie mało kto co wiedział bo była to medyczna nowość i faktycznie miała dobre działanie przeciwbólowe (do dzis stosuje się ją jako składnik środków znieczulających) nie dlatego że rynek chciał dokuczyć ludziom tylko autentycznie mało kto co o kokainie wiedział – bo była nowym wynalazkiem, to że jest silnie uzależniająca wyszło dopiero po latach i dlatego usunięto ją z coca-coli i zastąpiono mniej szkodliwą kofeiną. Uwielbiam jak lewaki próbują udawać intelektualistów i ludzi nauki a walą takie nieuckie pierdy xD
  Ale czego się spodziewać po artkule który napisał magister bibliotekoznawstwa xDDDDD
  Humanki fryteczki smażyć a nie udawać mądrych

  • Może autor miał na myśli to, że ten wątpliwy trunek swoją reklamę wywodzi z pseudonaukowych pokazów w objazdowych cyrkach gdzie za dolara można było nabyć ,,lekarstwo na wszystko”, od ludzi nie mających nic wspólnego z medycyną. Ponadto jeżeli coś jest środkiem przeciwbólowym to raczej niczego nie leczy, a tym bardziej nie ma leków ,,na wszystko”. Autor nigdzie też nie pisze, że zna się na chemii, bo się nie zna opisuje tylko pewne zjawisko społeczno -kulturowe. Nie widzę też, żeby na swoim blogu opowiadał się za jakąś opcją polityczną, ale może niedoczytałam
   ? . Tak na marginesie taką kulturę wypowiedzi to gdzie się nabywa, pracując w kanałach? Bo nawet na frytki to za niski poziom chyba…

   • Na bezrobociu, permanentnym. W kanałach potrzebna jest pewna doza rozumu i proszę nie obrażać kanalarzy. Dbają o istotną część infrastruktury.

 6. Bardzo ciekawy wpis. Film o powstaniu Coca Coli już oglądałam i przyznam, że sporo niuansów mnie zaskoczyło. Szczególnie to, co należało do głównych składników napoju na początku produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.